Қирғизистондаги ўзбек адабиётининг забардаст дарғаларидан, замонавий ғазалчиликнинг устунларидан бири устоз Муғанний вафот этганига ҳам саккиз ойдан ўтди. Шоир бир тоғ каби узоқлашгани сари бор салобати билан зеҳнимизда намоён бўлиб бормоқда. Муғанний тахаллуси билан танилган Шоир Ғанижон Холматов 5 февралда таваллуд топган эди. Шу муносабат билан бундан икки йил аввал бир мажмуа учун тайёрланган анкетамизга Муғанний домла берган жавобларини илк бор сизга хавола қилмоқчимиз.
Ўшда Муғанний таваллуди нишонланди
Февраль ойи адабиётсеварларнинг ойи десак, муболаға бўлмаса керак. Сабаби, бу ойда икки буюк шоирларимиз Алишер Навоий ҳамда Заҳириддин Муҳаммад Бобурларнинг таваллуд топган кунлари бор. Шунинг учун кўпгина мактабларда, театр ва бошқа адабий тўгаракларда устозларнинг таваллудлари нишонланади. Бугунги кунга келиб, Ўшнинг бетакрор шоири, ғазалнавис ва ориф шоир Ғанижон Холматов (Муғанний)нинг ҳам таваллуди шу ойда нишонланиши анъанага айланиб бормоқда.
Устоз шоиримиз 1949
-йилнинг 5-февралида Ўш шаҳрида дунёга келган. Агар бу йил ҳаёт бўлганида 66 ёшини қарши олган бўлар эди. Айни шу куни устознинг ўзи ўқиган мактаб – Ленин мактабида шоирнинг таваллуди нишонланди.
“Муғаннийни эслаб” деб номланган бу тадбирда асосан 8-“А”синф ўқувчилари иштирок этишди. Тадбирда шоир томонидан ёзилган шеърлар, ғазаллар, тўртликлар ижро этилди. Шунингдек шоир қаламига мансуб бўлган қўшиқларга рақслар ижро этилди. Шоирнинг 2008-йилда берилган суҳбатидан видеолавҳа ҳам намойиш қилинди. Тадбирга Қирғизистоннинг таниқли артистлари Дилором Соипова, Ҳамидулло Матхолиқов ҳамда театр бош режиссёри Набижон Сабр иштирок этдилар.
Шоу-БИЗ (Ўш)
4000 долларлик клипни кўрайлик-чи
Ўзининг “Чинарооо” қўшиғи билан мухлислар қалбидан жой эгаллаган Тинчтикбек Айилчиев “Кайрилгис элес” қўшиғига клип суратга олмоқда. Бу клипга 4000 доллар сарфланиши айтилмоқда.
“Гап пулда эмас, менинг мақсадим қўшиқ ва клип ўз тингловчиларини топса, маъқул кўрилса меҳнатимнинг зое кетмагини шудир”, дейди қўшиқчи.
Шунингдек, баҳор учун 3 янги қўшиқ тайёрлаётганини ҳам билдирди.
Россиядаги йигитлар ўлани
Муаллиф- Бобомурод Раҳматуллаев 1979-йилнинг 2–ноябрида Боткен вилоятининг Лайлак туманидаги Оқсув қишлоқ ҳукуматига қарашли Чўянчи қишлоғида туғилган. Ю.Пўлатов номидаги ўрта мактабда қирғиз тили, ўзбек тили ва адабиётидан дарс беради. 2012-йилда “Мовий ҳислар” номли илк шеърий тўплами нашрдан чиққан.
СОҒИНЧ
Муаллиф - Матлюбахон Мусабоева 1957-йилнинг 26-мартида Ўш вилояти Ўзган шаҳрида туғилган.
1974-йили ўрта мактабни тамомлаб, Тожикистон Республикасининг Ленинобод (ҳозирги Хўжанд) шаҳридаги педагогика институтининг ўзбек филологияси бўлимида таълим олган.
1978 йилдан то шу кунга қадар ўзган шаҳри мактабларида ўқитувчи, илмий бўлим мудири, директор лавозимларида фаолият олиб борган. Муаллифнинг “Дийдор”(1998й), “Илтижо” (2008й)  шеърий тўпламларим,  “Соғинч” (2007й) ҳикоялар ва эсселар тўпламим, “Синов”қисса ва ҳикоялар тўпламлари  нашрдан чиққан.
Ўткирбек Абдумўминов: “Ёшларнинг ўзини танишига имкон бўлмаяпти...”
Бугунги кунда ёшларнинг илмга, маънавиятга бўлган қизиқиши тобора пасайиб бораётгани ҳақида кўп айтилмоқда. Бироқ, қирғизистонлик ёшларнинг ичида ўз илми билан келажак учун пойдевор яратаётганлар, маънавий, руҳий дунёсини бойитишга интилиб яшаётганлар ҳам бор. Улардан бири Ўткирбек Абдумўминов.
У 1987-йили Ўш шаҳрида туғилган. Қорасув районига қарашли “Чўлпон” ўрта мактабини аъло баҳолар билан ўқиди.1998 йили Қирғиз-Турк лицейида таълим олган. 2003 йилда эса Туркиянинг Анқара шаҳридаги университетлардан бирининг Тиббиёт факультетида ўқий бошлади. Ҳозирда Газа университетига қарашли шифохонада тажриба ортирмоқда. Оилали, бир фарзанднинг отаси.
Ўткирбек билан суҳбатимиз унинг бугунги жамиятимиз ҳақидаги мулоҳазалари ҳақида бўлди.