"Одно"да севиб, уйландим. Лекин у бошқа экан
Ҳаммаси аввалида осондек туюлганди. Жуда қувонган эдим, бахтимни топдим, ниҳоят деб...
Однода яхши  қизлар ўтирмайди, дейишарди. Мен эса ўша куни одатимга кўра, компьютер қаршисида ўтириб, навбатдаги қизга дўстликни таклиф қилдим. Қабул қилди, саломаликдан сўнг доимгидек анкета саволларини тўлдирганидек, бирбиримизни саволларга кўмиб ташладик. Хатидан саводликкина қиз, бехато ва мазмунли хатлар ёзарди. Бемаъни қизга ўхшамади. Онам адабиёт муаллимаси бўлгани учунми, биз, фарзандларни китобга меҳримиз бўлакча эди. Катта бўлсам, мен ҳам адабиёт муаллимасига уйланаман, дердим. Бахтни қарангки, Қиз айнан тил ва адабиёт факультети талабаси экан. Шунданми, сўзларни териб ёзарди. Орадан кунлар, ойлар ўтаверди, энди одно мен учун шунчаки вақт ўтказишга эрмак эмас, ҳаётим мазмунига айланди. Ўқишда ҳам, уйда ҳам қўлимдан телефоним тушмас, ўзимдан ўзим тезтез сайтга кириб у Қиз хатимга жавоб ёздимикин, деб хабар олишни канда қилмасдим.
ДЎСТ БЎЛСАНГ ЁНИМДА ТУР
Ўшанда, Ўшдаги катта маҳаллалардан бирида бировни уйини суриштириб юрган эдим.
Ёзнинг чилласи. Кўчада ҳеч ким йўқ. Узозоқроқда бир тўп болалар ўйнашаётган экан. Хурсанд бўлиб, улар томон яқинлашиб қолганимда болалар қий-чув кўтариб қолишди. .
Қарасам, эшакдек келадиган ит бир болани елкасидан босиб олиб,ирриллаяпти. Қўлимга тош олиб таҳдид қилдим, бўлмади. Овозим борича катталарни ёрдамга чақириб, рўпарадаги темир дарвозани қаттиқ ура бошладим.Қанча ҳаракат қилмай, зулфин тушмади. Иккинчи дарвозага югурдим. Аксига олиб, бунисидан ҳам биров чиқай демасди.
Шу вақт қаердандир ўн ёшлардаги қирғиз бола югуриб келиб, итга ташланиб у билан олиша кетди. Қўрқувдан ранги оқариб кетган биринчи бола эса қочишни ҳам, қочмасликни ҳам билмай қимирламай ётаверди. Унинг халоскори, ҳамма жойи қонга беланган бўлсада жон холатда болаларга бақирди;
- Кеткиле, ит тиштеп алат!
БЕК БОРБИЕВ ОГОҲЛАНТИРИЛДИ
Миллий ҳавфсизлик бўйича давлат қўмитаси қўшиқчи Бек Борбиевга расмий огоҳлантириш берди. Бу ҳақда "Азаттиқ"қа МҲДҚнинг вакили Рахат Сулайманов билдирган.
МУАММОНИНГ ИЛДИЗИНИ ТОПИШ ВА УНИ ҚЎПОРИБ ТАШЛАШ КЕРАК
"Қонун ва Тартиб" ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилоти миллий озчилик вакилларига ҳуқуқий ёрдам бериш билан шуғулланиб келади. Такшилот раҳбари Иззатилло Рахматуллаев июнь воқеаларининг жароҳатларини даволаш ва келгусида бу каби муаммоларнинг юзага келмаслиги учун қўйилиши зарур бўлган қадамлар борасида "Биз"нинг мухбири билан суҳбат қурди.
Миллатлар аро алоқаларни мустаҳкамлаш учун жамият нималарга тайёр бўлиши керак?
Июнь воқеаси такрорланмаслиги учун сиз қандай ҳисса қўша оласиз?
Опрос
Юртимизда юз берган июнь воқеасига бу йил 5 йил тўлди. Мана шу вақт давомида ватандошларимиз тинчлик ва дўстликнинг қанчалик муҳим эканини кун сайин ҳис қилиб боришди. Лекин, вақти-вақти билан турли миш-мишларни туғиб турувчилар ҳам йўқ эмас. Бундан буён юртимизда миллатлар аро низолар, келишмовчиликларни бартараф этиш учун фуқаролар нима қилишлари мумкин? Бу борада айрим Ўш шаҳри  яшовчиларининг фикрини ўрганишга ҳаракат қилдик:
ТУРКИЙ ДУНЁ ЖУРНАЛИСТЛАРИ ҚОЗОНДА ЙИҒИЛДИЛАР
26-29  май кунлари  Россиянинг Қозон шаҳрида Туркий дунё журналистларининг 2- съезди  бўлиб ўтди.   Халқаро анжуманда  Қирғизистон, Ўзбекистон, Қозоғистон, Озарбайжон, Туркия, Россия, Буюк Британия, Нидерландия, Руминия, Эрон каби йигирмата давлатдан юздан ортиқ  оммавий ахборот вакиллари  ташриф буюришди.